Jak zawiązać krawat?

Trudno wyobrazić sobie eleganckiego mężczyznę bez stylowego i dobrze dopasowanego krawatu. Jest to nieodłączony element wizerunku, więc każdy pan powinien prędzej czy później opanować sztukę wiązania krawata, najlepiej przynajmniej na kilka sposobów.

Poniżej opisujemy kilka najpopularniejszych wiązań, które są łatwe do opanowania i z pewnością ułatwią proces szykowania się na ważne spotkanie lub imprezę.

Węzeł prosty

Nazywany również węzłem Four in Hand  bądź węzeł włoski. By wykonać węzeł prosty wystarczą zaledwie cztery ruchy, dlatego jest on chyba najchętniej wykorzystywanym sposobem na zawiązanie krawatu. Co prawda jest on delikatnie asymetryczny, ale pasuje przy tym do każdego kołnierza. Węzeł prosty, z racji na stożkowy i podłużny kształt, jest zalecany szczególnie przy wąskich i nieco szerszych krawatów.

Jak go wykonać? Szeroki koniec krawat powinien znaleźć się na lewej piersi, a wąski koniec po prawej stronie (z perspektywy mężczyzny), przy czym koniec szerszej strony należy być niżej o ok. 30cm niż wąska strona krawata. Następnie, szeroki koniec przenosimy nad wąskim na drugą stronę i przeplatamy z powrotem pod wąskim. I znowu w drugą stronę, przenosimy szeroki koniec nad wąskim, by wyciągnąć go od spodu nad pętlą na szyi. Teraz, należy ostrożnie przeciągnąć szeroki koniec przez luźną przednią pętlę, która najlepiej przytrzymać palcem wskazującym. Ostatnim krokiem jest zaciśnięcie węzła, poprzez pociągnięcie wąskiego końca i wyregulowanie ewentualnych niedociągnięć.

Węzeł półwindsorski

Ten węzeł, w odróżnieniu od węzła prostego, jest asymetryczny i nieco bardziej złożony, przez co trudniej jest to go rozwiązać. Niektórzy oceniają go jako prostszą wersję klasycznego Windsora, szczególnie pasującego krawatom z grubej tkaniny. Jednocześnie uchodzi za odpowiedni na każdą okazję.

Standardowo, zaczynamy z szerokim końcem krawatu po swojej lewej stronie, wąska końcówka powinna być natomiast ok. 30cm wyżej. Szeroki koniec krawata przenosimy nad wąskim na prawą stronę i przeplatamy z powrotem pod spodem i wyciągamy szeroki koniec na górę. Następnie, oplatamy nim węzeł, przeciągając od dołu ciągle na tej samej stronie klatki piersiowej. Po tym, przeprowadzamy górą w poziomej linii szeroki koniec na drugą stronę i znowu oplatamy pętlę w analogiczny sposób jak wcześniej (tylko teraz nad prawą piersią mężczyzny). Szeroki koniec przeprowadzamy przez pętlę w dół i pozostaje już tylko zacisnąć węzeł i dopasować go do kołnierza.

Węzeł windsorski

Windsor to gruby, trójkątny węzeł, który robi imponujące wrażenie, ale jednocześnie wymaga szeroko rozstawionego kołnierza. Z racji na dużą szerokość tego węzła, najlepiej wygląda on u mężczyzn z długą szyją. Jest to dobra opcja, jeśli chce się wypróbować czegoś mniej powszechnego, a jednocześnie prostego w wykonaniu.

Tym razem także szeroki koniec ląduje po lewej stronie mężczyzny, jakieś 20-30cm niżej niż wąski koniec. Przenosimy go nad wąskim na drugą stronę i przeciągamy od spodu na górę, z tym że następnie ściągamy w dół na tej samej, tzn. prawej stronie. Teraz przeciągamy go na lewą stronę, okręcając go dookoła wąskiego w linii poziomej i przeciągamy z powrotem, tylko teraz już górą. Następnie, przeciągamy szeroki koniec pod węzłem i z góry, przez pętlę w dół. Pozostaje zacisnąć węzeł i voila!

Bez względu na to, który z węzłów zdecydujemy się zastosować,
ważną zasadą jest to, aby krawat sięgał dokładnie do pasa, nie wyżej ani nie niżej.